top of page

Döviz Kurlar Değişimi Gölgesinde AlışVeriş...

Ülke şartları heminiz malumu, geçim derdi, sağlık endişesi, düzgün bir iş bulma vbg zorluklar.. Çoğumuzun bu aralar başında olan bir çok dertten sadece biri.

Son zamanlarda insanlar Covid endişesinden yavaş yavaş sıkılmaya başlamıştı ki, ekonomik zorluklara bide döviz kurunun çılgın ve akıl almaz yükselişi eklendi.

Bu iki ana sorunu beraberinde getiriyor; birincisi dışa bağımlı hammadde yapısına ait Tekstil Sektöründe iç piyasa ürünlerinlerinin fiyatlarında çılgınca yükseliş. Daha dün Dizayner olan bir arkadaşım" LCW de 400 tl elbise gördüm inana biliyormuşsun dedi."İnanırım, kumaşın ham maddesi olan pamuk, lyc, polyester gibi hammaddeler yurtdışı kaynaklı yani dolar alımlı. Bu sadece kumaş üstelik; ya ürünü dikeceğimiz iplik, üstünü üsleyeceğimiz taş, baskı, nakış.. Tabi bide işçilik ücretleri var. İnsanlar geçinemiyor bide üstüne enflasyon artınca işçilik bedelleri de uçtu. Eee dolar olmuş 9.70 tl.

Bu sorun burada durdun. gelelim ikinci etkiye; dövizin artması demek yurtdışından gelen bir çok markanın türkiye fiyatlarının otomatikman artması demek.

Inditex grububibi bir çok tescil devi olan perakende markası zam yapmadan sene içinde birkaç defa sırf döviz kur değişimi nedeniyle etiket değişimine gitti. Yani sezon içinde zam. markalarda memnun değil alım yapan nihai tüketicide.

Buna ek olarak; bazı markalar ürünlerin fiyatlarının artması sonucunda satmayacağını düşünerek yeni üründe sokmaz oldu mağazalarına.

Bugün çok sevdiğim bir bijuteri mağazasına girdim, -normalde her ay kendime ödül vermek için uğradığım birkaç mağazadan biridir- sattığı ürün gamında ciddi bir azalma var. Bunun nedenini sorduğumda ürün çekmediklerini belirttiler.

2 ay önce Nike dan ayakkabı almak isteyen bir arkadaşım nike ın sitesinden aldığı spor ayakkabının yurtdışından kendisine geldiğini söylediğinde de fark etmiştik bunu...

Yani param var alış veriş yapıcam desek bile yurtdışında taşıyanlardan daha az ürünle yetinmek zorundayız. Bu durum bana annemlerin 70 lerde yaşadıklarını hatırlattı. yokluktan kot pantolonun bide yurtdışından gelen bir yakını vasıtası ile alındığı zamanları...

Peki asıl soru şu bunu çözmek için ne yapacağız? Senelerdir Tekstil sektöründeki bir insan olarak Türkiyenin kendi özgün tasarımlarını yapan , imalatını - yani işin pisliğin- uzak doğuya bırakacağı bir dizayn ve markalaşma harekatını mı başlatacağız yoksa Yurtdışı markalarının replikalarının cenneti mi olacağız... Ne dersiniz...


Ekran Resmi 2021-10-31 01.45.19.png

Hi, thanks for stopping by!

"Başlamak, işin en önemli kısmıdır."

Let the posts
come to you.

Thanks for submitting!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page