top of page

METAVERSE

Son zamanda bir çok kişinin ağzına peleseks olan Metverse deyimiyle karşı karşıyayız. Peki nedir bu Metaverse? Sadece oyun bağımlılarının kullanmaktan son derece mutlu olacakları bir sanal alem mi yoksa genel olarak bilinen manası ile kalıcı kullanılabilir kolektif sanal alan, yada 3 boyutlu sanal alanları birleşmesi sonucunda oluşan sanal bir alem midir.

Şuan bizler için herhalde her ikisinin ortasında, yeni, özenilen, ne olacağı bilinmeyen bir kavram. Ancak Facebook geçen günlerde sadece bu alan için çalışacak 10000 kişiyi işe alacağını açıkladı. Bir çok büyük yabancı şirkette artık bu alanda yatırımlar yapmaya başladılar.

Peki sevgili Türkiyemizde bu terim ne anlama geliyor. Açıkçası benim çevremde Coin Planett blogunun sahibi erkek arkadaşım dışında ne yazıkki Tekstil sektörüden tanıdığım hiçbir kimse ne duymuş nede bu konulara meraklı.

Metaverse kavramı artık oyun ortamı olmaktan çıkıp, yaşamın sanal bir evrene taşınması olmaya başladı bile. Bunla ilgili yeni programlar ve araştırmalar yapılıyor. Bu kavram üzerine inşaa edilmiş bir çok ticari işletme ve araçta oluşturulmaya başlandı bile. Bunlarla bağlantılı Coin ler bile şimdiden ilgi odağı oldu bile.

Peki ben niye bunu kaleme alıyorum; çünkü Türkiyemin güzel insanları zaten ekonomik sıkıntılar, geçim derdi ve işsizlikle mücadele ederken yine avrupanın gerisinde kalacak. Gençlerimizin yüzde kaçı mezun olduktan sonra geçim endişesi taşımadan geziyor, araştırıyor ve yeni olanakları takip edebiliyor.

Peki tüm bunların yatırımı için gerekli sermayeyeyi nasıl bulacak. Dolar ile Türk Lirası arasındaki uçurum gitgide artarken, ülke fakirleşirken, geleceğini bu yeni kavram üstüne kurabilmesi mümkün mü. Gerçeklik kavramı içinde bulunduğumuz ortamla doğru orantılıdır. Şu an bizler için gerçek evimize ekmek getirebilmek, maaşımızın harcamalarımızı karşılayabilmesi ve borçlarımızın artmaması.. Metaverse biraz daha beklemen gerekecek sanırım. Umarım çok fazla değil....


Ekran Resmi 2021-10-31 01.45.19.png

Hi, thanks for stopping by!

"Başlamak, işin en önemli kısmıdır."

Let the posts
come to you.

Thanks for submitting!

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page